SPECJALIZACJE LEKARSKIE

URO-GINEKOLOGIA

Reedukacja uro-ginekologiczna pozwala na poprawę i ochronę „zdrowia intymnego” kobiet, które przez wstydliwe dolegliwości ograniczają swoją codzienną aktywność, wycofują się z życia społecznego, a niekiedy podporządkowują im swoje życie rodzinne.

Schorzenia takie jak: inkontynencja (nietrzymanie moczu), nadreaktywny pęcherz, prolapsus (obniżenie / wypadanie narządów), dyspareunia (bolesne współżycie), ból krocza spowodowany ciążą, menopauzą, intensywnymi treningami, chronicznymi stanami zapalnymi, zabiegami operacyjnymi czy też będące następstwem chorób, mogą być poddane leczeniu jak wiele innych zaburzeń.

Naszym celem jest uświadomienie kobietom funkcjonowania ich układu moczowo-płciowego i nauka postępowania w życiu codziennym tak, aby nadal cieszyły się swoją kobiecością. Każda Pacjentka może liczyć na indywidualne podejście terapeuty i dostosowanie leczenia (trening mięśniowy, stymulacja, biofeedback) do jej potrzeb. Każda kobieta powinna móc cieszyć się własnym pięknem, elegancją i seksualnością.

Jak wygląda pierwsza wizyta?

Jest to konsultacja diagnostyczna, mająca na celu ustalenie indywidualnego planu terapii. Podczas tej wizyty przeprowadzony zostaje szczegółowy wywiad, który pozwala na poznanie historii choroby oraz wstępną diagnozę. Bardzo ważnym elementem jest zabranie ze sobą wszelkich dotychczasowych badań diagnostycznych (jeśli były wykonywane).

Każda wizyta to bezbolesny i nieinwazyjny rodzaj terapii indywidualnej dobranej bezpośrednio do potrzeb danej Pacjentki. Podczas konsultacji ginekolog zapewnia w pełni profesjonalną atmosferę, dzięki czemu badane kobiety czują się komfortowo. Odpowiednia, kompleksowa diagnostyka pozwala na optymalne oraz indywidualne dobranie terapii w zależności od zaburzeń i dysfunkcji.

Wizytę zaczynamy precyzyjnym wywiadem, który pozwala nam wyodrębnić elementy przyczyniające się do stanu Pacjentki. Informacje te pomagają sprecyzować, jak wygląda jej codzienne życie oraz jakie zmiany w stylu życia można wprowadzić, żeby usprawnić leczenie. Ważnym zadaniem jest nauczenie kobiet świadomości własnego ciała, jego poszczególnych partii, przede wszystkim mięśni, które odgrywają kluczową rolę w pracy, jaka czeka Pacjentkę w gabinecie. Polega to na precyzyjnym napinaniu konkretnej grupy mięśniowej przy jednoczesnym wyeliminowaniu grup wspomagających skurcz, ruch. Istotną rolę odgrywa tutaj badanie palpacyjne Pacjentki.

Następnie przechodzimy do testowania mięśni, wykorzystując elektrodę/sondę dopochwową, podłączoną do aparatu Phenix Liberty. Uzyskany wynik pozwala nam na precyzyjne zdiagnozowanie stanu mięśni oraz ułożenie programu reedukacji. Mięśnie Pacjentki niekoniecznie muszą być osłabione, wręcz przeciwnie. Mogą one często pozostawać w stałym napięciu, nie pozwalając na prawidłowe opróżnienie pęcherza. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjentki wykorzystujemy elektrostymulację, drenaż, biofeedback.

Wynik każdej wizyty jest rejestrowany, dzięki czemu istnieje możliwość porównania wszystkich parametrów. Pacjentka może dostać dokumentację wykazującą jej pracę, trening. Praca ta jest także połączona z serią ćwiczeń dostosowanych przez naszą terapeutkę do każdej z Pań.

Biorąc pod uwagę charakter badania, terapeutka dołoży wszelkich starań, aby wizyta przebiegła w przyjaznej, intymnej atmosferze, z uwzględnieniem indywidualnych preferencji oraz sugestii Pacjentki.

Nasi specjaliści

Urszula Gębarowska

mgr fizjoterapii

Doświadczenie zawodowe zdobyła w placówkach polskich i zagranicznych. Uro-ginekologią zaczęła zajmować się, pracując we Francji jako niezależny fizjoterapeuta. W Polsce problemy kobiet nie były wówczas rozpatrywane pod kątem rehabilitacji, podczas gdy w innych krajach już od dawna normą było kierowanie przez lekarza ginekologa lub rodzinnego na reedukację mięśni dna miednicy – wtedy gdy tylko kobieta tego potrzebowała, a czasem nawet profilaktycznie. Angażując się coraz bardziej, zauważyła, z jakimi problemami borykają się kobiety na co dzień oraz że można znaleźć ich rozwiązanie.

Obecnie pani Ula pracuje w Sanomedzie na profesjonalnym, polecanym przez specjalistów z Francji sprzęcie Phenix Liberty, uzyskując niesamowite rezultaty we współpracy z kobietami, które przez lata zmagały się z uciążliwymi i bolesnymi schorzeniami miejsc intymnych. Ponadto Pani Ula wykorzystuje trening biofeedback, który uczy prawidłowego napięcia mięśni. W połączeniu ze stymulacją oraz dodatkową wizualizacją pracy mięśni zapewnia on powrót do pełnej sprawności.

Ważnym elementem pracy pani Uli z Pacjentką jest uświadomienie jej własnego ciała. Jednak nie tylko ono jest tutaj decydującym czynnikiem. Każda kobieta powinna znać swoją wartość, gdyż strefa emocjonalna bardzo wpływa na reakcje naszego organizmu. Panie często borykają się ze wstydliwymi problemami, niekiedy traumatycznymi przeżyciami, których rezultatem są właśnie problemy, z którymi kobiety również zgłaszają się do naszych specjalistów.

Pamiętaj, że to do Ciebie należy wybór ginekologa. Warto, żeby była to osoba, której ufasz. W naszym gabinecie otoczymy Cię troską, a samo badanie przebiegnie w miłej atmosferze.

lek. med Sabina Florczak

Lekarz w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa

Lekarz, który ogromną wiedzą, empatią i indywidualnym podejściem zjednał sobie ogromne rzesze wielu Pacjentek. W naszej placówce lek. Sabina Florczak prowadzi Pacjentki z problemami związanymi z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządu rodnego oraz zaburzeniami seksualnymi – w połączeniu z niezwykle skuteczną fizjoterapią uroginekologiczną. Pacjentki uzyskują fantastyczne efekty, unikając często ingerencji chirurgicznej. Do lek. Sabiny Florczak trafiają również Pacjentki skarżące się na: nadżerki szyjki macicy, endometriozę, choroby ginekologiczne, zaburzenia menstruacyjne oraz bolesne miesiączkowanie. W Centrum Rehabilitacji Sanomed dysponujemy sprzętem USG, co ułatwia obrazowanie podczas prowadzenia ciąży.

GINEKOLOG

Każdy ginekolog powinien umieć zapewnić Pacjentce kompleksową opiekę! Dlatego oferujemy pełen zakres świadczeń medycznych związanych z ginekologią. Leczymy często spotykane schorzenia i problemy narządów płciowych kobiet oraz problemy ginekologiczne występujące u dziewcząt.

Każda kobieta w wieku rozrodczym powinna co roku odwiedzać swojego ginekologa (kobiety po okresie menopauzy mogą robić to rzadziej). Coroczne badanie ginekologiczne pozwala wykryć tzw. cichych zabójców: raka piersi czy raka szyjki macicy. Regularnie wykonywane cytologia oraz badanie piersi pozwalają wychwycić ewentualne wczesne postaci tych chorób nowotworowych.

Jak ważne są regularne badania ginekologiczne?

Ogromnie ważne, ponieważ każda kobieta powinna dbać o swoje zdrowie. Badania przeprowadzone w gabinecie ginekologicznym mogą być wstydliwe, ale należy je traktować jako troskę o swoje zdrowie. Dobrze zatem wybrać zaufaną osobę, która otacza Pacjentki fachową oraz życzliwą opieką.

Kiedy warto odwiedzić ginekologa?

Kobiety zgłaszają się na konsultację ginekologiczną z rozmaitych powodów, takich jak problemy z płodnością, zaburzenia miesiączkowania czy obecność niepokojącej wydzieliny w obrębie narządów płciowych.

Zadbaj o swoje zdrowie intymne i badaj się regularnie. My zapewnimy Ci kompleksową ofertę badań, a Ty pamiętaj, że lekarz podczas wizyty jest dla Ciebie, więc w każdym jej momencie możesz zadawać pytania, a jeśli masz jakieś wątpliwości, podziel się nimi, bo tylko wtedy możemy odpowiednio o Ciebie zadbać.

Nasi specjaliści

lek. med Sabina Florczak

Lekarz w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa

Lekarz, który ogromną wiedzą, empatią i indywidualnym podejściem zjednał sobie ogromne rzesze rzeszowskich pacjentek. W naszej placówce lek. Sabina Florczak prowadzi pacjentki z problemami związanymi z nietrzymaniem moczu, obniżeniem narządu rodnego oraz zaburzeniami seksualnymi- w połączeniu z niezwykle skuteczną fizjoterapią uroginekologiczną. Pacjentki uzyskują fantastyczne efekty, unikając często ingerencji chirurgicznej. Do lek. Sabiny Florczak trafiają również pacjentki skarżące się na: nadżerki szyjki macicy, endometriozę, choroby ginekologiczne, zaburzenia miesiączkowania oraz bolesne miesiączkowanie. W Centrum Rehabilitacji Sanomed dysponujemy sprzętem USG, co ułatwia obrazowanie podczas prowadzenie ciąży.

ORTOPEDA / ORTOPEDA DZIECIĘCY

Schorzenia ortopedyczne są najczęściej wynikiem urazów lub choroby zwyrodnieniowej narządów ruchu, która rozwija się powoli przez lata. Bez względu na ich przyczynę, ograniczają one zwykle naszą mobilność, powodując ból oraz dyskomfort w codziennym życiu. Jeśli podejrzewasz u siebie jakiekolwiek schorzenia układu kostno-stawowego, to koniecznie powinieneś/aś umówić się na wizytę konsultacyjną do ortopedy.

Zajmujemy się Pacjentami po wypadkach, cierpiącymi na choroby kręgosłupa o podłożu zwyrodnieniowym, walczącymi z kontuzjami sportowymi, a także nabytymi lub wrodzonymi wadami postawy. Staramy się ciągle uświadamiać naszym Pacjentom, że zdrowy kręgosłup i sprawne stawy to gwarancja spokojnej starości.

Jak wygląda konsultacja ortopedyczna?

Na konsultację ortopedyczną zwykle zgłaszają się pacjenci cierpiący na różne choroby narządów ruchu. Podczas wstępnego spotkania lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad (który pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia) na temat pacjenta i dolegliwości, jakie odczuwa. Ortopeda standardowo pyta chorego o to, jakiej części ciała dotyczy problem i jak długo występuje, czy Pacjent przyjmuje jakieś leki, czy cierpi na inne choroby, jaką wykonuje pracę i czy był kiedyś hospitalizowany. W zakres badania u ortopedy może również wchodzić ocena siły mięśniowej.

Na konsultację warto umówić się zarówno przy stanach ostrych (urazy, złamania), jak i w chorobach przewlekłych, do których należą m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów czy wady postawy. Wybór leczenia, jak w każdej specjalności lekarskiej, poprzedzony musi być jednak odpowiednią diagnostyką, do której dochodzi podczas badania ortopedycznego.

Warto skorzystać z konsultacji ortopedycznej, jeśli od dłuższego czasu odczuwamy ból układu narządów ruchu, np. kręgosłupa, doznaliśmy jakiegoś urazu (zwichnięcia, złamania czy skręcenia kości), cierpimy na osteoporozę lub wady postawy. Ortopeda pomoże precyzyjnie określić przyczynę dolegliwości oraz dobierze właściwe leczenie.

Jakie choroby diagnozuje ortopeda?

  • choroby kręgosłupa (m.in. zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa),
  • wady postawy,
  • zmiany przeciążeniowe,
  • choroby biodra,
  • choroby zapalne kości i stawów,
  • urazy (złamania, zwichnięcia, skręcenia m.in. złamania i zwichnięcia kości skokowej, niestabilność rzepki, uszkodzenia łąkotek),
  • wady wrodzone.

Pamiętajmy, aby dbać o swoje ciało oraz nie lekceważyć odczuwanych dolegliwości bólowych, licząc na to, że „samo przejdzie”. Zdrowie jest w końcu najcenniejsze.

Nasi specjaliści

lek. med. Grzegorz Sokół

Specjalista ortopedii i traumatologii / Ortopeda dziecięcy

Doświadczony i ceniony lekarz, jeden z głównych specjalistów na Klinicznym Oddziale Ortopedii i Traumatologii Dziecięcej Szpital Nr 2 w Rzeszowie. W naszym Centrum Rehabilitacji doktor Sokół zajmuje się konsultacją pacjentów po urazowych, z przewlekłym oraz ostrym bólem. Z racji doświadczenia zawodowego Grzegorz Sokół specjalizuje się także w diagnostyce i leczeniu wad postawy i patologii dzieci i młodzieży. Wykonuje również badania PRELUKSACYJNE  bioderek u niemowlaków. Do dyspozycji diagnostycznej na miejscu posiadamy wysokiej klasy aparat USG. W razie potrzeby współpracujemy z zakładem radiologicznym umożliwiającym w krótkim czasie wykonamie zdjęcia RTG.

lek. med. Marcin Stępniak

Specjalista ortopedii i traumatologii

Lekarz ortopeda z dużym doświadczeniem. W swojej praktyce zawodowej zajmuję się leczeniem zachowawczym i operacyjnym urazów narządu ruchu, leczeniem choroby zwyrodnieniowej, artroskopią stawów, wymianą stawów biodrowych i kolanowych.